Infografika przedstawiająca strzałki oraz stojącego na nich

Każdy z nas pewnie się zastanawia, co będzie
za 10, czy 20 lat. Jak będzie wyglądała apteka przyszłości?

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale największy kryzys opieki zdrowotnej w naszym kraju spodziewany jest już za niecałe 10 lat. Zabraknie lekarzy, pielęgniarek, a jeśli nadal nic się nie zmieni, to także farmaceutów. Systemy zdrowia na całym świecie stają się niewydolne z kilku powodów: starzejącego się społeczeństwo, wydłużania się statystycznego czasu życia oraz narastających wydatków na służbę zdrowia.


Zła organizacja systemu służby zdrowia

System służby zdrowia w Polsce nie funkcjonuje sprawnie już od momentu wejścia do gabinetu lekarskiego lub szpitala. Spędzamy mnóstwo czasu w przychodniach i na szpitalnym korytarzu, czekając na wizytę, a w większości zmuszeni jesteśmy skorzystać z prywatnej porady lekarskiej.

Co tak naprawdę obciąża służbę zdrowia? Ilość pacjentów, którzy badają się zbyt często, zbyt duża  ilość badań podstawowych, brak standardów leczenia?  Czynniki te powodują  organizacyjny bałagan, który odczuwają wszyscy uczestnicy rynku: hurtownie, dostawcy, placówki medyczne, apteki i wiele innych. Rynek farmaceutyczny w Polsce jest zupełnie nieprzewidywalny. Apteki mają bardzo wiele problemów. Jednym z nich jest brak płynności finansowej — tylko duży gracz jest w stanie sobie poradzić na tak wymagającym rynku.


Apteka przyszłości

Zastanówmy się teraz nad tym, co będzie najczęstszą przyczyną śmierci Polaków w najbliższych latach. Odpowiedź jest prosta: choroby kardiologiczne i nowotwory. W modelach opieki, gdzie farmaceuta odgrywa istotną rolę, stwierdzono, że z uwagi na gigantyczne nakłady na ich kształcenie, warto ich zaangażować w prewencję pierwotną, czyli profilaktykę.  W aptece przyszłości farmaceuci będą ekspertami dla szeroko pojętej społeczności. Każdy aptekarz będzie odpowiedzialny za swojego pacjenta, a nawet rozliczany z poprawy parametrów jakości życia pacjenta — na skutek optymalizacji farmakoterapii. Najważniejsze będzie to, że apteka przyszłości to proaktywne i reaktywne sprawowanie opieki zdrowotnej. To znaczy, że konieczne będzie monitorowanie stanu zdrowia pacjenta — nie tylko poprzez systematyczny kontakt z chorym, na przykład przy użyciu urządzeń mobilnych, ale także dzięki regularnym, umówionym spotkaniom.


System zintegrowanej opieki zdrowotnej

Farmaceuta zwrócony w kierunku  pacjenta to wykwalifikowany  ekspert medyczny, który ma czas na rozmowę ze swoim chorym, ale także wykorzystuje narzędzia do kontaktu ze swoimi pacjentami zdalnie. W przyszłościowym systemie zintegrowanej opieki zdrowotnej, w którym informacje na temat zdrowia są w sieci, farmaceuta to naukowiec mówiący ludzkim językiem. A dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu edukuje pacjenta, tym samym wydłużając mu życie. Apteka przyszłości to apteka świadcząca wysokiej jakości usługi farmaceutyczne. Taka placówka będzie wykonywać na miejscu podstawowe usługi: pomiar ciśnienia, ważenie, szczepienia, konsultacje profilaktyczne, porady dietetyczne, ale także badania naukowe.

Czy przedstawiona wizja apteki ma szansę powstać w Polsce? Jak najbardziej, ale potrzebne są odważne zmiany. Pierwszym krokiem w tym kierunku będzie ustawa o zawodzie farmaceuty. System nie może zapomnieć też o technikach farmacji — ich rola będzie bardzo istotna: zajmą się zamówieniami i logistyką, a czas zyskany dla farmaceuty pozwoli na poprawę zdrowia naszych polskich pacjentów.